Koksaki virüsü nedir? Nasıl Bulaşır? Antalya’da salgın iddiaları gerçek mi?
Görüntü Tarihi:
Antalya'da koksaki olarak isimlendirilen bir virüs salgını olduğuna dair çeşitli kaynaklardan haberler ortaya çıktı. Peki koksaki virüsü nedir? Nasıl Bulaşır?

Yorumlar

Rus basınında yer alan haberlere göre Antalya’da bazı otellerde koksaki virüsü salgını olduğu iddiaları gündeme getirilmişti. Antalya valisi köksaki salgını hakkında açıklamalarda bulundu.  Koksaki virüsü nedir? İşte koksaki hakkında bilinmesi gerekenler, Nasıl korunmalıyız, ne yapmalıyız, hastalık nasıl bulaşıyor?

Rus medyasında son günlerde çıkan haberlerde, Antalya otellerinde “Koksaki” adı verilen bir tür salgın hastalık nedeniyle Rus turistlerin sağlık sorunları yaşadıkları öne sürülmüştü.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, kentte salgın durumunun söz konusu olmadığını belirterek, “Koksaki bir viral durum. Türkiye’de zaten çiçek hastalığının bir türevi olarak biliniyor. Türkiye çiçek hastalığını yıllar önce ortadan kaldırmış bir ülkedir. Münferit olarak gözüken hastalık da, hastaların kendi ülkelerinden getirdiği virüslerden kaynaklanan problemlerdir. Çok münferit olaylardır” dedi.

KOKSAKİ VİRÜSÜ NEDİR? BULAŞICI MI? BELİRTİLERİ NELER? ÖLÜMCÜL BİR VİRUS MÜ?

Koksaki virüsler insanların sindirim sistemlerinde yaşayıp çoğalan ve dışkı ile yayılan bir virüs ailesinin üyesidir. Çoğu kez hafif soğuk algınlığı semptomlarına neden olurken bazen de ateşli ağır hastalık belirtilerine de yol açabilmektedir.

Koksakivirüslerin neden olduğu hastalıklar ve belirtiler:

Koksakivirüslerin neden olduğu belirtiler çok geniş bir yelpazede incelenebilir. Çoğu hasta belirtisiz veya hafif belirtilerle seyreden viral üst solunum yolu enfeksiyonları ile seyrederken bazen de ani yükselen ateş, el, ayak ve ağız hastalıkları, boğaz ağrıları, baş ve kas ağrıları; karın ağrısı ve kusma ile ilerleyebilir. Bu durumlarla karşılaştığınızda kesinlikle bir hekime başvurun.