Dünyanın En Zengin 10 Ailesi
Görüntü Tarihi:
Varlıkları ile ünlenen dünyanın en zengin 10 ailesi

Yorumlar

10.Iris Fontbona ve ailesi – 17,4 Milyar Dolar
Şilili bir milyarder olan Andronico Luksic 2005 yılında öldüğünde, serveti eşine ve ailesine kaldı. İris Fontbona ve ailesi dünyanın en büyük bakır madenlerini kontrol etmektedirler. Ayrıca bankacılık, enerji, liman işletmeleri ve ulaştırma alanlarında da faaliyetleri bulunmaktadır.

9. Alberto Bailleres Gonzalez ve ailesi – 18,2 Milyar Dolar
Dünyanın en büyük gümüş madencilik şirketi İndustries Pefioles adında bir holding ve çeşitli endüstriyel sektörlerde büyük hisselere sahip bir aile. Meksikalı olan bu ailenin başında da Alberto Bailleres Gonzales bulunmaktadır. Sigorta, emeklilik fonu, mağaza zincirleri, Coca-Cola’nın da şişelemeyle ilgili alanlarında hisse sahipleridir.

8. Theo Albrecht Jr(teyo albreçt jünyır) ve ailesi – 18,9 Milyar Dolar
1960 yılında Almanya’da büyük bir market zincirini kuran Theo Albrecht ölünce, servetini Jr ve Bertholda bıraktı. Tüm bağlı işletmeler, aile üyelerine temettü veren bir kuruluş tarafından kontrol ediliyor. Aile üyelerinin hepsinin şirketlerde çeşitli oranlarda hisseleri bulunmakta. Aldi Nord adlı Amerikalı perakende indirim zinciri ve Alman indirim market zincirlerine sahipler.

7. Thomas & Raymond Kwok ve ailesi – 20 Milyar Dolar
Thomas ve Raymond Kwok kardeşler ve ailesinin başında oldukları grup, Hong Kong’un gayrimenkul piyasasını kontrol eden en büyük oluşumdur. Servetlerinin ana kaynağı da gayrimenkule dayanmaktadır.

6. David Thomson ve ailesi – 20,3 Milyar Dolar David Thomson ve kardeşi Peter tarafından kontrol edilen Woodbridge adlı bir holding şirketleri bulunuyor. Thomson ailesi, Reuters Ajansının da yüzde 55 hissesine sahip. David Thomson, Reuters’in yönetim kurulunun yanı sıra, Kanada Globe and Mail gazetesinde de başkan. Ailenin diğer birçok girişimde de ortaklıkları bulunmaktadır.

5. Michele Ferrero ve ailesi – 20,4 Milyar Dolar
Ünlü çikolata markası Ferrero’nun kurucusu Pietro Ferrero’nun ölümünden sonra, işin başına oğlu Michele Ferrero geçmiş. Dünyaca bilinen Rocher, Nutella ve Tic Tac gibi markaların üreticisi olan şirketin başındaki Michele de dünyanın en zenginleri arasına girmiş. Aile, gruba bağlı 70’den fazla şirkete ve dünya genelinde 22 binden fazla da çalışana sahip.

4. Christy Walton ve ailesi – 28,2 Milyar Dolar
Christy Walton, Wal-Mart’ın kurucuları olan John Walton ve Sam Walton’un hayattaki oğullarından birisinin karısı. Sam öldükten sonra, çocukları şirket hisselerini devralmışlar. John, 2005 yılında bir uçak kazasında ölünce eşi Christy hisseleri devralmış ve dünyanın en zengin kadınları arasına girmiş.

3. Bernard Arnault ve ailesi – 29 Milyar Dolar
Bernard Arnault Moet Hennessy, Louis Vuitton ve LVMH gibi lüks markaların icra kurulu başkanı konumunda. Ailesinin de Christian Dior’da hisseleri bulunmakta. İngiltere’nin şövalye ünvanlı iş adamlarından biridir.

2. Liliane Bettencourt ve ailesi – 30 Milyar Dolar
Bettencourt ailesi, bir Fransız kozmetik devi olan L’Oreal’in yüzde 30 hissesine sahip. Liliane şu anda 90 yaşında ve dünyanın en zengin kadını. Torunlarından bazıları L’Oreal’in yönetim kurullarında görev yapmaktadır.

1. Carlos Slim Helu ve ailesi – 73 Milyar Dolar
Carlos Slim Helu, dünyanın en zengin ailesinin başındaki kişidir. Aile, Grupo Financiero İnbursa adlı bir mali şirkete ve Grupo carso adlı bir sanayi ve perakende şirketi sahibidir. Amerikan Movil adlı Latin Amerikada faaliyet gösteren bir GSM şirketleri, Hollanda KPN ve Telekom Austria’nın hisselerine de sahip. Ailenin diğer işleri arasında altyapı, madencilik ve gayrimenkul şirketleri de bulunmaktadır.